VOOR WIE VERDER KIJKT DAN VANDAAG – ONKRUID MAGAZINE

  • Onkruid nr. 291 – april/mei 2026
Sjamaan Schedeldrager Searching Deer Jan Prins - Uitgeverij Nobelman - Ivonne Sprok - Onkruid - Onkruid Magazine

Ter nagedachtenis aan Sjamaan Schedeldrager Searching Deer Jan Prins

Vandaag, 13 april 2026, is het afscheid van Sjamaan Schedeldrager Searching Deer Jan Prins. Jan overleed op 7 april 2026 op 79-jarige leeftijd.

Al heel lang kwam Jan voorbij in mijn zoekresultaten wanneer ik informatie zocht over sjamanisme en dan vooral over mensen in het noorden van Nederland die zich hiermee bezighielden. Jan trok meteen mijn aandacht. Ik vond het bijzonder dat hij dit werk hier deed. Ik las over bijeenkomsten, cursussen en workshops, maar zette zelf nooit de stap om contact te leggen. Tot de zomer van 2024.

Hoe het contact precies is ontstaan, weet ik niet meer helemaal. Maar volgens mij heb ik een mail gestuurd of een Messenger-bericht met de vraag of het mogelijk was om samen in gesprek te gaan voor Onkruid, het augustus/septembernummer van 2024 (editie 281). Op een gegeven moment ontving ik een brief van Jan waarin hij schreef dat hij graag wilde meewerken aan een artikel in Onkruid. Begin juni 2024 zat ik in de trein naar Groningen om hem thuis te bezoeken.

Het werd een fijne kennismaking. Jan was iemand die zich diepgaand bezighield met sjamanisme en spiritualiteit. Hij deelde zijn kennis op zijn eigen manier, via gesprekken, bijeenkomsten, workshops en boeken. Ik vond het ontzettend interessant wat Jan allemaal vertelde. Zoveel wijsheid en zoveel mooie verhalen. Daar houd ik van. Na het gesprek ging ik naar huis om alles uit te werken. Omdat Jan verder niet online werkte, spraken we later nog een keer af om samen het uitgewerkte artikel door te nemen. Ook dat was weer een bijzondere en mooie ontmoeting. Ik heb zijn thuismuseum gezien en ook de prachtige schilderijen die Jan heeft gemaakt. Daarna heb ik Jan helaas niet meer gezien of gesproken. Dat vind ik jammer, maar soms gaan de dingen zoals ze gaan.

Begin april ontving ik het bericht dat het niet goed ging met Jans gezondheid en dat hij had gekozen voor euthanasie. Het is een vreemd gevoel om te weten op welke dag iemand zal overgaan. Het bleef mij bezighouden. Ik heb Jan nog kunnen laten weten dat ik het jammer vond dat ik hem niet nog een keer heb gezien, maar dat ik dankbaar ben voor onze ontmoetingen en gesprekken en dat ik die niet zal vergeten. Ook heb ik hem een mooie overgangsreis gewenst. Het was fijn om te weten dat mijn woorden Jan nog hebben bereikt en dat hij daar blij mee was.

Nadat Jan was overgegaan, hoorde ik een lied dat mij raakte. De melodie, de zang, de sfeer, het voelde alsof dit muziek was die paste bij het overgaan van Jan. Later zocht ik het nummer op. Het bleek A Calling Home van Ann McDonald te zijn. Dat juist dit nummer een paar dagen later op mijn pad kwam, voelt bijzonder.

Een bijzonder mens is overgegaan.

Voor wie het werk van Sjamaan Schedeldrager Searching Deer Jan Prins niet kent, is het zeker de moeite waard om zich eens te verdiepen in zijn boeken, zijn visie en wat hij heeft nagelaten. Meer over zijn werk is te vinden bij Nobelman Uitgeverij: www.nobelman.nl/jan-prins.html

https://youtu.be/cpK52AEdbtk?si=HGvSlIqqDuWrrIj2